2019

155th PEI Highland Games – Maritime Open Premiership

First posted on .

155th PEI Highland Games 
Maritime Open Premiership 
Sunday August 5th, 2019

Premier 7 & Under 10 Years 
Brooke Hayne – 2nd Barracks, 1st Blue Bonnets, 1st Lilt, 1st Hornpipe – Premiership Winner
Sam Synishin – 3rd Barracks, 4th Blue Bonnets, 4th Lilt, 4th Hornpipe- 3rd Runner Up
Cara Sweet – 5th Barracks, 6th Blue Bonnets, 5th Lilt, 6th Hornpipe- 4th Runner Up
Laken Rogers – 6th Barracks, 5th Blue Bonnets, 6th Lilt, 5th Hornpipe- 5th Runner Up

Premier 10 & Under 12 Years 
Karly Boyle – 2nd Barracks, 5th Blue Bonnets, 3rd Lilt, 2nd Hornpipe – 1st Runner Up
Haley van de Wiel – 5th Barracks, 2nd Blue Bonnets, 6th Lilt, 3rd Hornpipe – 2nd Runner Up
Adelaide MacDonald – 3rd Blue Bonnets, 2nd Lilt, 4th Hornpipe – 3rd Runner Up
Emma Baird – 3rd Barracks, 4th Blue Bonnets, 5th Lilt, Tied for 6th Hornpipe – 4th Runner Up
Rachel Reid – 4th Barracks, 6th Blue Bonnets, 4th Lilt, 5th Hornpipe – 5th Runner Up
Chloe MacEachern – Tied for 6th Hornpipe

Premier 12 & Under 14 Years 
Jaelyn Rovers – 2nd Barracks, 5th Blue Bonnets, 3rd Lilt, 3rd Hornpipe- 2nd Runner Up
Katie McKenna – Tied for 5th Barracks, 6th Blue Bonnets
Emma Barrett – Tied for 6th Hornpipe

Premier 14 & Under 16 Years 
Abby McKenna – 5th Barracks, 6th Lilt, 5th Hornpipe- 5th Runner Up

Premier 16 Years & Over 
Erin Gilfoy – 2nd Barracks, 2nd Blue Bonnets, 5th Lilt, 2nd Hornpipe – 1st Runner Up
Emma Smith – 4th Barracks, 3rd Blue Bonnets, 2nd Lilt, 4th Hornpipe – 2nd Runner Up
Hannah Delorey – 3rd Barracks, 4th Blue Bonnets, 3rd Lilt, 3rd Hornpipe- 3rd Runner Up

ScotDance PEI Solo Choreography Challenge
Intermediate/Premier 13 Years & Under
Jaelyn Rovers – 1st
Sadie Bowen – 5th

Congratulations to all the dancers!

Emma, Erin and Hannah

Sadie

155th PEI Highland Games – Pre Premier National Competition

First posted on .

Pre-Premier National Competition

Primary 4-6 Years 
Nola Deyoung – 1st PDB’s, 2nd PDB’s & High cuts, 2nd Fling, 1st Sword

Beginner 8 Years & Under
Keaton Thibodeau – 1st Fling, 4th Flora, 3rd Lilt
Gwen Beaton – 6th Fling

Congratulations also to Alice Yancey & Anya MacInnis who danced beautifully today!

Novice All Ages 
Robyn Chisholm – 2nd Fling
Abigail MacEachern – 6th Flora, Tied for 6th Lilt
Sophie MacEachern – 7th Fling, Tied for 6th Lilt

Intermediate All Ages 
Mattie Synishin – 3rd Fling, 2nd Flora, 2nd Lilt
Erika Brophy – 6th Fling, 4th Flora
Jillian Vink – 5th Flora
Alexa MacInnis – 6th Lilt
Gracie Hawes – 4th Lilt
Sophie Hawes – 7th Fling

Congratulations to all the dancers!

Smith Dancers

 

ScotDance PEI Group Challenge

First posted on .

ScotDance PEI Group Challenge

3rd Place – Grant Dancers/Disco Fever
4th Place – Smith Dancers JR
5th Place – MacLeod Dancers/Pirates 
6th Place – Smith Dancers SR

Grant Dancers

Smith Dancers JR

MacLeod Dancers

Smith Dancers SR

 

155th PEI Highland Games – Atlantic Canada Open Championship

First posted on .

155th PEI Highland Games 
August 3rd 2019

Atlantic Canada Open Championship

Premier 7 & Under 10 Years 
Brooke Hayne – 1st Fling, 1st Sword, 1st ST, 1st Reel – Champion
Sam Synishin – 3rd Fling, 4th Sword, 5th ST, Tied for 5th Reel – 3rd Runner Up
Cara Sweet – 5th Fling, 5th Sword, 6th ST, 4th Reel – 4th Runner Up
Laken Rogers – 4th ST, Tied for 5th Reel – 5th Runner Up

Premier 10 & Under 12 Years
Adelaide MacDonald – 2nd Fling, 1st Sword, 2nd ST, 3rd Reel – 1st Runner Up
Karly Boyle – 3rd Fling, Tied for 3rd Sword, 3rd ST, 2nd Reel – 2nd Runner Up
Haley van de Weil – 5th Fling, 2nd Sword, 6th ST, 6th Reel – 3rd Runner Up
Rachel Reid – 4th Fling, 6th Sword, 5th ST, 4th Reel – 4th Runner Up
Emma Baird – 6th Fling, 5th Sword, 4th ST, 5th Reel – 5th Runner Up

Premier 12 & Under 14 Years 
Jaelyn Rovers – 3rd Fling, 2nd Sword, Tied for 2nd ST, 2nd Reel – 2nd Runner Up
Katie McKenna – 6th Fling, 3rd Sword, 6th Reel – 4th Runner Up
Emma Barrett – 6th sword

Premier 14 & Under 16 Years
Abby McKenna – 6th Fling, 3rd Sword, 6th ST, 6th Reel – 5th Runner Up

Premier 16 & Under 18 Years 
Hannah Delorey – Tied for 3rd Fling, 2nd Sword, 1st ST, 2nd Reel – 1st Runner Up
Erin Gilfoy – 6th Fling, 3rd Sword, 4th ST, 4th Reel – 3rd Runner Up
Emma Smith – 5th Fling, 5th ST, 5th Reel – 5th Runner Up

Premier 18 Years & Over 
Kyla Delorey – 4th Fling, 3rd Sword – 4th Runner Up

Congratulations to all dancers!

Grant Dancers

Rachel, Emma and Cara

Kyla

Laken and Sam

 

155th PEI Highland Games

First posted on .

155th PEI Highland Games 
August 3rd 2019

Pre Premier Highland Competition

Primary 4-6 Years 
Nola Deyoung – 1st Fling, 1st Sword, 2nd PDB’s, 3rd PDB’s& High cuts

Beginner 8 & Under 
Robyn Chisholm- 2nd Fling, 3rd Sword, 2nd ST
Alice Yancey – 6th Fling
Keaton Thibodeau – 3rd Fling
Gwen Beaton – 8th Fling, 6th ST
Anya MacInnis – 7th Fling, 8th Sword, 5th ST

Novice All Ages
Jillian Vink – 5th Fling, 5th Sword, 1st ST

Congratulations also to Sophie MacEachern & Abigail MacEachern for dancing wonderfully in the Novice group.

Intermediate All Ages 
Mattie Synishin – 4th Fling, 2nd Sword
Erika Brophy – 6th Fling, 5th Sword
Sophie Hawes – 2nd ST
Alexa MacInnis – 7th Fling

Congratulations also to Nevaeh Byard & Gracie Hawes.

Robyn and Anya

 

Fredericton Highland Games

First posted on .

Fredericton Highland Games 
Saturday July 27th

Novice All Ages 
Emma Young – 4th Sword, 3rd Half Hullachan *Last Novice Stamp

Premier 10 & Under 13 Years 
Emma Baird – 2nd Fling, 1st Sword, 2nd ST, 1st Half Hullachan – HA Trophy

Premier 16 & 17 Years 
Erin Gilfoy – 3rd Fling, 3rd Sword, 3rd ST, 3rd Half Hullachan

Sunday July 28th

Novice All Ages 
Emma Young – 1st Lilt

Premier 10 & Under 13 Years 
Emma Baird – 2nd Lilt, 2nd Village Maid, 3rd Blue Bonnets, 2nd Hornpipe

Premier 16 Years & Over 
Erin Gilfoy – 4th Lilt, 5th Village Maid, 5th Blue Bonnets, 4th Hornpipe

Congratulations!

Emma – Moving to Intermediate

 

63rd Annual Festival of the Tartans, New Glasgow

First posted on .

The 63rd Annual Festival of the Tartans 
Saturday July 20th, 2019

Primary 4/5 Years 
Nola Deyoung – 2nd PDB’s, 1st PDB’s & High Cuts, 1st Fling, 1st Sword

Beginner 7 Years 
Olivia Chisholm – 6th Fling, 3rd Sword, 1st Lilt, 2nd Flora – HA Trophy
Robyn Chisholm – 1st Fling, 7th Sword, 2nd Lilt, 4th Flora

Beginner 8 Years 
Alexis Turner – 1st Fling, 1st Lilt, 2nd Flora – HA Trophy
Alice Yancey – 1st Sword
Gwen Beaton – 3rd Fling, 2nd Sword, 3rd Flora

Novice 9 & Under 
Macey Hicks – 2nd Fling, 3rd Sword, 2nd Flora
Sophie MacEachern – 4th Flora

Novice 10 & Over 
Micaela Decoste – 1st Fling, 1st Sword, 3rd Lilt, 2nd Flora – HA Trophy
Erika Brophy – 2nd Fling, 4th Sword, 1st Lilt, 3rd Flora
Abigail MacEachern – 7th Lilt

The Festival Fling

Beginner 
1st – Robyn Chisholm
4th – Emily MacInnis
5th – Alice Yancey
7th – Gwen Beaton

Novice
2nd – Macie Hicks
3rd – Sophie MacEachern
5th – Erika Brophy

Intermediate All Ages 
Sam Synishin – 1st Half Hullachan, 2nd ST, 4th Laddie, 2nd Jig
Mattie Synishin – 5th ST, 4th Jig

Premier 10 & Under 
Emma Baird – 1st Earl, 1st Village Maid, 1st Blue Bonnets, 1st Jig – HA Trophy & Tied for Premier Dancer of the Day
Divjot Kalsi – 3rd Earl, 3rd Blue Bonnets, 5th Jig
Laken Rogers – 3rd Village Maid, 4th Blue Bonnets, 4th Jig
Chloe MacEachern – 5th Earl, 5th Blue Bonnets

Premier 11-13 Years 
Rachel Reid – 3rd Earl, 1st Village Maid 4th Blue Bonnets
Ava Rogers – 6th Earl, 2nd Village Maid, 4th Jig
Sadie Bowen – 1st Jig

Premier 14 & 15 Years 
Jaelynn Rogers – 4th Earl, 3rd Village Maid, 4th Blue Bonnets, 4th Jig

Premier 16 Years & Over 
Connor Fraser – 4th Earl, 4th Blue Bonnets

Fleur Mainville Choreography Celebration

Premier 13 & Under 
1st – Sadie Bowen
5th – Divjot Kalsi
7th – Chloe MacEachern

Congratulations to all dancers!

Divjot, Sadie, and Chloe

Emma

Sam and Mattie

156 Antigonish Highland Games – Highland Heart Open Premiership

First posted on .

156th Antigonish Highland Games 
Highland Heart Open Premiership

Premier 7 & Under 10 Years

Brooke Hayne – 3rd Blue Bonnets, 3rd Lilt, 3rd Barracks, 2nd Hornpipe – 1st Runner Up
Laken Rogers – 4th Blue Bonnets, 4th Lilt, 4th Barracks, 3rd Hornpipe – 3rd Runner Up
Cara Sweet – 6th Blue Bonnets, 6th Lilt, 5th Barracks, 6th Hornpipe – 5th Runner Up
Jenna Cleary – 4th Hornpipe

Premier 10 & Under 12 Years

Adelaide MacDonald – 1st Blue Bonnets, 2nd Lilt, 1st Barracks, 2nd Hornpipe – Overall Winner
Karly Boyle – 3rd Blue Bonnets, 3rd Lilt, 2nd Barracks, 1st Hornpipe- 1st Runner Up
Rachel Reid – 5th Blue Bonnets, 5th Lilt, 3rd Barracks, 4th Hornpipe- 3rd Runner Up
Emma Baird – 4th Blue Bonnets, 4th Lilt, 4th Barracks, 6th Hornpipe – 4th Runner Up
Haley van de Wiel – 6th Blue Bonnets, 6th Lilt, 6th Barracks, 5th Hornpipe – 5th Runner Up

Premier 12 & Under 14 Years 
Jaelyn Rovers – 2nd Blue Bonnets, 3rd Lilt, 2nd Barracks, 2nd Hornpipe – 1st Runner Up
Emma Barrett – 6th Blue Bonnets, 6th Barracks

Premier 14 & Under 16 Years

Abby McKenna – Tied for 6th Blue Bonnets, 6th Barracks
Jaelynn Rogers – Tied for 6th Blue Bonnets

Premier 16 & Under 18 Years

Hannah Delorey – 4th Blue Bonnets, 5th Lilt, 5th Barracks, 3rd Hornpipe – 2nd Runner Up
Emma Smith – 2nd Blue Bonnets, 6th Lilt, 4th Barracks, 6th Hornpipe – 3rd Runner Up
Erin Gilfoy – 5th Blue Bonnets, 4th Hornpipe

Premier 18 Years & Over

Carly MacDonald – 4th Blue Bonnets, 3rd Lilt, 4th Barracks, 4th Hornpipe – 3rd Runner Up
Jillian Macleod – 5th Blue Bonnets, 5th Lilt – 5th Runner Up

Special Event Flora

7 & Under 11 Years

Emma Baird – 1st
Haley van de Wiel – 2nd
Cara Sweet – 4th
Laken Rogers – 5th
Chloe MacEachern – 6th

11 & Under 13 Years

Rachel Reid – 2nd
Karly Boyle – 3rd
Adelaide MacDonald – 4th
Katie McKenna – 5th
Ainslee Pictou- 6th

13 & Under 15 Years

Jaelyn Rovers – 3rd

15 Years & Over

Hannah Delorey – 4th
Emma Smith – 5th
Erin Gilfoy – 6th

Congratulations to all dancers!

Congratulations to Karly Boyle, winner of the Wilhena MacInnis Penny Award, presented to the premier dancer from Antigonish Town or County who accumulates the highest number of total points in the Premier Competitions at the Antigonish Highland Games! The trophy is presented by Gordon Penny, husband of the late Wilhena Penny. Congrats Karly!

Karly Boyle

Grant Dancers

156th Antigonish Highland Games Pre-Premier: Primary & Beginner

First posted on .

156th Antigonish Highland Games 
Pre-Premier: Primary & Beginner

Primary 4 & 5 Years

Nola Deyoung – 1st PDB’s, 2nd PDB’s & High Cuts, 2nd Fling, 2nd Sword
Taylor MacPherson – 3rd PDB’s, 10th PDB’s & High Cuts
Annie Mae MacInnis – 9th PDB’s
Julia Cleary – 8th PDB’s, 3rd PDB’s & High Cuts
Isla Purcell – 10th PDB’s

Congratulations also to Freya MacKenzie for dancing beautifully in the Primary 4/5 Group

Primary 6 Years

Emily Boyd – 1st PDB’s, 2nd PDB’s & High Cuts, 1st Fling, 1st Sword
Grace Mooney – 4th PDB’s, 1st PDB’s & High Cuts, 3rd Fling, 3rd Sword
Molly McKenna – 6th PDB’s, 3rd PDB’s & High Cuts, 2nd Fling, 5th Sword
Zoe Berthiaume – 9th PDB’s
Jenna Jones – 9th PDB’s & High Cuts

Congratulations also to Fiona Wilmott, Raya Sinclair & Allie Rae Ross for dancing beautifully in the Primary 6 Group

Beginner 7 Years & Under

Keaton Thibodeau – 3rd Fling, 1st Sword, 1st ST, 2nd Lilt – HA Trophy
Robyn Chisholm – 1st Fling, 4th ST, 1st Lilt
Olivia Chisholm – 6th Fling, Tied for 3rd Lilt
Emily MacInnis – 3rd Sword, 2nd ST, 5th Lilt

Congratulations also to Addison England, Kylah Gillis, Cameron MacInnis & Alena Mooney for dancing beautifully in a big group of Beginner 7

Beginner 8 Years

Elsie VandenHeuvel – 2nd Fling, 5th Sword, 4th ST, 2nd Lilt
Alexis Turner – 3rd Fling, 3rd Sword, 5th ST, 3rd Lilt
Sophie Campbell-Gallant – 4th Fling, 6th Sword, 6th ST, 4th Lilt
Gwen Beaton – 6th Fling

Beginner 10 Years & Over

Nora Stewart – 3rd Fling, 2nd Sword, 2nd ST
Gracie Anderson – 4th ST, 6th Lilt

Congratulations to all the dancers!

Freya and Julia