42 Annual AHDA Fall Competition, Saturday November 4th, 2017

42nd Annual AHDA Fall Competition Results are listed below. Congratulations to all our dancers!

Primary 4 & 5 Years
Emily Boyd-1st Pas de Basques, 4th Pas de Basques & Highcuts
Robyn Chisholm-2nd Pas de Basques, 1st Pas de Basques & Highcuts and 1st Fling
Anya MacInnis-4th Pas de Basques and 7th Pas de Basques & Highcuts 
Brea Tavares-7th Pas de Basques

Primary 6 Years
Joanna Cleary-5th Pas de Basques, 5th Pas de Basques & Highcuts, 5th Fling and 4th Sword
Cléa MacDonald-7th Pas de Basques, 6th Pas de Basques & Highcuts, 2nd Fling and 1st Sword
Macie Hicks-3rd Pas de Basques & Highcuts, 4th Fling and 5th Sword

Beginner 7 Years & Under
Brooke Hayne-1st Fling, 1st Sword, 4th ST, 1st Flora and High Aggregate
Laken Rogers-2nd Laken Rogers, 2nd Sword, 3rd ST and 3rd Flora
Skylar Butler-5th Fling, 5th Sword
Sophie MacEachern-4th Sword and 6th Flora
Mhairi Wilmott-5th ST and 5th Flora

Beginner 8 Years
Shelby Chisholm-1st Fling, 4th Sword, 1st ST, 1st Flora and High Aggregate Trophy
Yashita Ghore-2nd Fling, 3rd Sword, 4th ST and 2nd Flora
Emma Young-5th Fling, 5th Sword, 3rd ST and 4th Flora

Beginner 9 & 10 Years
Micaela Brophy-5th Fling, 4th Sword, 6th ST and 5th Flora

Beginner 11 Years & Over
Emily Chisholm-1st Fling, 2nd Sword, 1st ST, 1st Flora and High Aggregate Trophy
Jillian Vink-4th Sword and 5th ST

Novice 9 Years & Under
Alie MacMaster-1st Fling, 4th Sword, 6th ST, 6th Flora
Alexa MacInnis-2nd Fling
Sadie Allen-3rd Fling, 5th Sword,
Jenna Cleary-5th Fling
Cara Sweet-6th Fling, 2nd Sword, 4th ST and 3rd Flora
Keira Balcom-6th Sword and 4th Flora

Novice 10 Years & Over
Nevaeh Byard-6th Sword

Pre-Premier Beginner& Novice Dance Off Trophy Winner for the Flora-Brooke Hayne

Bill Cousins Trophy for the most promising Beginner dancer from Antigonish-Laken Rogers

Intermediate 9 Years & Under
Chloe MacEachern-5th ST
Carmen MacMaster-5th Lilt, 6th ST, 5th Reel, 2nd Hornpipe
Divjot Kalsi-6th Lilt, 3rd ST, 2nd Reel, 6th Hornpipe
Brenna MacPherson-4th Reel
Haley Van de Wiel-4th Lilt, 4th ST, 1st Reel, 4th Hornpipe

Intermediate 10 & 11 Years
Julia Murray-3rd Lilt, 1st Reel, 3rd Hornpipe
Ava Rogers-4th Lilt, 5th ST, 3rd Reel, 5th Hornpipe

Intermediate 12 Years & Over
Ruthie Stanley Blackwell-5th Lilt, 6th ST, 2nd Reel, 3rd Hornpipe
Jaelynn Rogers-4th ST, 5th Reel, 2nd Hornpipe

Premier 7 & Under 11 Years
Karly Boyle-3rd Lilt, 3rd ST and 2nd Reel
Adelaide MacDonald-1st Earl, 1st Lilt, 1st ST, 1st Reel and High Aggregate Trophy
Emma Baird-5th Earl, 6th Lilt, 5th ST and 4th Reel
Ainslee Pictou-4th Earl, 4th ST and 6th Reel
Rachel Reid-3rd Earl, 4th Lilt, 2nd ST and 3rd Reel

Premier 11 Years
Emma Barrett-6th Earl and 6th Reel
Sadie Bowen-5th Earl, 2nd Lilt, 4th ST and 3rd Reel
Katie McKenna-6th ST and 4th Reel

Premier 12 & Under 14 Years
Jaelyn Rovers-2nd Earl, 2nd Lilt, 6th ST and 2nd Reel
Megan Smith-3rd Earl, 5th Lilt, 3rd ST and 6th Reel

Premier 14 & under 16 Years
Hannah Delorey-3rd Earl, 3rd Lilt, 2nd ST and 1st Reel
Erin Gilfoy-1st Earl, Lilt, 3rd ST, 2nd Reel and High Aggregate Trophy

Premier 16 Years & Over
Connor Fraser-6th Lilt, 6th ST and 6th Reel
Emma Smith-4th Earl, 5th Lilt, 3rd ST and 4th Reel
Taylor MacQuarrie-2nd Earl, 3rd Lilt, 5th ST and 2nd Reel

Special Event Hornpipe 10 Years & Under
2nd Adelaide MacDonald
3rd Rachel Reid
4th Ainslee Pictou
6th Karly Boyle

Special Event Hornpipe 11 & Under 13 Years
4th Katie McKenna
6th Jaelyn Rovers

Special Event Hornpipe 13 & Under 15 Years
2nd Megan Smith
5th Hannah Delorey

Special Event Hornpipe 15 Years & Over
4th Erin Gilfoy
5th Emma Smith

Deannie Munroe Beaton Memorial Trophy for Premier ST Dance Off awarded to Scout McKee of Fredericton, NB presented by Deannie’s daughter Allana Beaton and her granddaughter Amira.