Colchester Highland Games Results, September 8 & 9, 2018

Colchester Highland Games Results
Saturday September 8th, 2018

Primary 4-5 Years

Emily Boyd – 1st PDB’s, 2nd PDB’s & High cuts, 1st Fling, 1st Sword
Julia Cleary – 4th PDB, 4th PDB’s & High cuts
Nola Deyoung – 5th PDB’s, 3rd PDB’s & High cuts

Primary 6 Years

Robyn Chisholm – 1st PDB’s, 1st PDB’s & High cuts, 1st Fling, 1st Sword
Cameron MacInnis – 4th PDB’s, 5th PDB’s & High cuts,
Emily MacInnis – 7th PDB’s, 6th PDB’s & High cuts, 2nd Fling
Anya MacInnis – 2nd PDB’s, 9th PDB’s & High cuts, 3rd Fling

Beginner 7 Years

Joanna Cleary – 4th Fling, 4th ST, 4th Lilt, 3rd Flora
Sophie MacEachern – 5th Fling, 1st Sword, 5th ST, 2nd Lilt, 5th Flora
Alexis Turner – 6th Fling, 6th ST
Macie Hicks – 2nd Fling, 5th Sword, 3rd ST, 4th Flora

Beginner 8-11 Years

Micaela Brophy – 4th ST
Micaela Decoste – 2nd Fling, 2nd Sword, 2nd ST, 1st Flora

Beginner 12 & Over

Erika Brophy – 3rd Fling, 1st Sword, 3rd ST, 5th Lilt, 5th Flora
Jillian Vink – 5th Fling, 4th Sword, 4th ST, 1st Lilt, 2nd Flora

Beginner 9 & Under Trophy Fling

5th Place – Joanna Cleary

Beginner 10 & Over Trophy Fling

3rd Place – Erika Brophy
4th Place – Micaela Brophy

Novice 8 & Under

Sam Synishin – 3rd Fling, 4th Sword, 1st ST, 6th Lilt, 3rd Flora
Brooke Hayne – 2nd Fling, 2nd Sword, 3rd ST, 1st Lilt, 6th Flora – HA Trophy Winner
Clea MacDonald – 3rd Sword, 5th ST, 1st Flora
Mhairi Wilmott – 6th Fling, 5th Lilt, 4th Flora

Novice 9 & 10 Years

Alie MacMaster – 1st Sword, 1st ST, 1st Lilt, 1st Flora – HA Trophy Winner
Emma Young – 6th Lilt

Novice 11 Years

Mattie Synishin – 2nd Fling, 3rd ST, 2nd Lilt, 1st Flora

Novice 9 & Under Trophy Fling

1st Place – Clea MacDonald
2nd Place – Brooke Hayne
4th Place – Sam Synishin
6th Place – Mhairi Wilmott

Novice 10 & Over Trophy Fling

1st Place – Mattie Synishin

Intermediate 10 & Under Years

Brenna MacPherson – 5th Reel, 5th Laddie, 5th Jig
Cara Sweet – 1st Reel, 4th Laddie, 1st Barracks, 2nd Jig
Yashita Ghore – 2nd Laddie, 6th Barracks
Laken Rogers – 4th Reel, 1st Laddie, 3rd Barracks, 1st Jig, 1st Hornpipe – HA Trophy Winner
Jenna Cleary – 2nd Reel, 3rd Laddie, 5th Barracks, 2nd Hornpipe
Alexa MacInnis – 3rd Reel, 7th Barracks

Intermediate 11 & Over

Lydia MacPherson – 2nd Barracks

Intermediate 9 & Under Trophy Fling

1st Place – Laken Rogers
2nd Place – Cara Sweet
3rd Place – Yashita Ghore
4th – Jenna Cleary

Sunday, September 9, 2018

Premier 10 & Under

Carmen MacMaster – 7th Blue Bonnets, 4th Hornpipe
Divjot Kalsi – 6th Village Maid, 7th Earl, 3rd Jig, 6th Hornpipe
Adelaide MacDonald – 1st Village Maid, 4th Blue Bonnets, 1st Earl, 1st Jig, 1st Hornpipe- HA Trophy
Chloe MacEachern – 8th Hornpipe
Karly Boyle – 2nd Village Maid, 1st Blue Bonnets, 2nd Earl, 5th Jig, 3rd Hornpipe
Emma Baird – 4th Village Maid, 2nd Blue Bonnets, 3rd Earl, 7th Jig, 2nd Hornpipe
Rachel Reid – 5th Village Maid, 3rd Blue Bonnets, 4th Earl, 4th Jig, 5th Hornpipe
Haley Van de Weil – 5th Blue Bonnets, 5th Earl, 2nd Jig, 7th Hornpipe

Premier 11 Years

Julia Murray – 3rd Village Maid, 4th Blue Bonnets, 5th Jig, 4th Hornpipe
Reanne Jean – 5th Blue Bonnets, 5th Earl, 4th Jig,
Ainslee Pictou – 3rd Blue Bonnets, 4th Earl, 1st Jig, 5th Hornpipe
Ava Rogers – 5th Village Maid
Sadie Bowen – 4th Village Maid, 2nd Earl, 2nd Jig, 3rd Hornpipe

Premier 12 Years

Katie McKenna – 3rd Village Maid, 2nd Earl, 2nd Jig, 1st Hornpipe
Emma Barrett – 5th Jig, 5th Hornpipe

Premier 13 Years

Jaelyn Rovers – 2nd Village Maid, 4th Blue Bonnets, 1st Earl, 3rd Jig, 1st Hornpipe

Premier 14 & 15 Years

Megan Smith – 4th Village Maid, 2nd Blue Bonnets, 3rd Earl, 3rd Jig, 3rd Hornpipe
Abby McKenna – 5th Village Maid, 3rd Blue Bonnets, 4th Earl, 5th Jig, 4th Hornpipe

Premier 16 Years & Over

Emma Smith – 5th Village Maid, 6th Blue Bonnets, 3rd Earl, 4th Jig, 4th Hornpipe
Taylor MacQuarrie – 3rd Village Maid, 2nd Blue Bonnets, 4th Earl, 3rd Jig, 2nd Hornpipe
Erin Gilfoy – 4th Village Maid, 4th Blue Bonnets, 5th Earl, 5th Jig, 6th Hornpipe

Choreography

Solo PremierĀ 
Jaelyn Rovers 5th

Premier Groups
1st Grant School of Dance-Cotton Eyed Joe
2nd Grant School of Dance-Oceanside