Colchester Highland Dance Competition Results

Colchester Highland Dance Competition
Saturday January 19th, 2019

Primary 4 & 5 
Nola Deyoung – 1st PDB’s, 2nd PDB’s & Highcuts
Annie MacInnis – 5th PDB’s, 5th PDB’s & Highcuts
Taylor MacPherson – 6th PDB’s & Highcuts

Congratulations also to Julia Cleary & Freya MacKenzie who danced beautifully in the youngest Primary group.

Primary 6
Emily MacInnis – 6th PDB’s & High cuts, tied for 6th Fling, 1st Sword
Olivia Chisholm – 5th PDB’s, 4th Fling
Robyn Chisholm – 4th PDB’s, 2nd PDB’s & High cuts, 1st Fling, 5th Sword
Emily Boyd – 1st PDB’s, 1st PDB’s & High cuts, Tied for 6th Fling, 3rd Sword
Cameron MacInnis – 3rd PDB’s, 5th PDB’s & High cuts

Beginner 7
Joanna Cleary – 1st Fling, 1st Sword, 4th ST, 4th Flora – Runner Up Trophy
Gwen Beaton – 5th ST
Macie Hicks -2nd Fling, 2nd Sword, 1st ST, 2nd Flora – HA Trophy
Keaton Thibodeau – 3rd Sword
Alexis Turner – 3rd ST, 3rd Flora

Beginner 8 & 9
Sophie MacEachern – 2nd Fling, 4th ST, 2nd Flora
Elsie Vandenheuvel – 5th Fling, 2nd Sword, 3rd ST, 4th Flora

Novice 9 & Under
Mhairi Wilmott – 6th Flora

Novice 10 & Over
Jillian Vink – 3rd Fling, 6th Sword, 4th ST, 3rd 1/2 Hullachan

Intermediate 11 & Under 
Brooke Hayne – 1st Fling, 1st Sword, 1st ST – HA Trophy
Sam Synishin – 2nd Fling, 2nd Sword, 1st Reel – Runner Up
Alie MacMaster – 3rd Fling, 4th Sword, 3rd ST, 2nd Reel
Keira Balcom – 3rd Reel
Skylar Butler – 4th Fling, 3rd Sword, 4th ST

Intermediate 12 & Over
Mattie Synishin – 4th Fling, 4th ST

Premier 10 & Under
Adelaide MacDonald – 1st Fling, 1st Sword, 1st ST, 2nd Reel – HA Trophy
Karly Boyle – 2nd Fling, 2nd Sword, 2nd ST, 1st Reel – Runner Up
Laken Rogers – 4th Fling, 3rd Sword, 6th ST, 4th Reel
Haley van de Wiel – 3rd Fling, 3rd ST, 3rd Reel
Cara Sweet – 4th Sword, 4th ST
Chloe MacEachern – 5th Sword, 5th ST
Jenna Cleary- 5th Fling, 5th Reel

Premier 11
Ainslee Pictou – 3rd Fling, 2nd ST, 1st Reel – Runner Up Trophy
Reanne Jean – 4th Fling, 1st Sword, 3rd ST
Ava Rogers – 4th ST, 2nd Reel

Premier 12
Katie McKenna – 3rd Fling, 3rd ST, 2nd Reel

Premier 13 & 14
Jaelyn Rovers – 3rd Sword, 2nd ST, 2nd Reel
Jaelynn Rogers – 4th Fling, 5th Sword, 4th Reel

Premier 15 & Over
Connor Fraser – 6th Fling

Special Event Hornpipe

Intermediate
1st – Sam Synishin
2nd – Brooke Hayne
3rd Alie MacMaster

Premier 9 & Under
1st – Jenna Cleary
2nd – Chloe MacEachern
3rd – Cara Sweet
4th – Laken Rogers
5th – Yashita Ghore

Premier 10 & 11
1st – Adelaide MacDonald
2nd – Karly Boyle
3rd – Ainslee Pictou
6th – Carmen MacMaster

Premier 12 & 13
4th Katie McKenna

Congratulations Dancers!