153 Antigonish Highland Games – New Scotland Championship July 9, 2016

July 9, 2016 NEW SCOTLAND CHAMPIONSHIP Championship Results

7 & Under 10 Years:
Fling
1 Ainslee Pictou NS, Antigonish NS
2 Emma Carrigan, Port Hawkesbury NS
3 Kathryn MacEachern, Middle Sackville NS
4 Sadie Bowen, Antigonish NS
5 Emily Matheson, Fall River NS
6 Tasha Barnett, Dartmouth NS
Sword
1 Ainslee Pictou NS, Antigonish NS
2 Emily Matheson, Fall River NS
3 Emma Carrigan, Port Hawkesbury NS
4 Kathryn MacEachern, Middle Sackville NS
5 Sadie Bowen, Antigonish NS
6 Tasha Barnett, Dartmouth NS
Seann Truibhas
1 Emma Carrigan, Port Hawkesbury NS
2 Emily Matheson, Fall River NS
3 Sadie Bowen, Antigonish NS
4 Kathryn MacEachern, Middle Sackville NS
5 Ainslee Pictou NS, Antigonish NS
6 Tasha Barnett, Dartmouth NS
Reel
1 Ainslee Pictou NS, Antigonish NS
2 Kathryn MacEachern, Middle Sackville NS
3 Emily Matheson, Fall River NS
4 Tasha Barnett, Dartmouth NS
5 Sadie Bowen, Antigonish NS
6 Emma Carrigan, Port Hawkesbury NS
Overall Winner
Champion Ainslee Pictou NS, Antigonish NS
1st Runner Up Emma Carrigan, Port Hawkesbury NS
2nd Runner Up Emily Matheson, Fall River NS
3rd Runner Up Kathryn MacEachern, Middle Sackville NS

10 & Under 12 Years:
Fling
1 Hailey MacEachern, Middle Sackville NS
2 Zoe MacIsaac, Sydney NS
3 Jaelyn Rovers, Antigonish NS
4 Ava Proctor, Halifax NS
5 Charlotte Smith, Dartmouth NS
6 Shaelin Hodgins, Lucan,ON
Sword
1 Hailey MacEachern, Middle Sackville NS
2 Jaelyn Rovers, Antigonish NS
3 Ava Proctor, Halifax NS
4 Charlotte Smith, Dartmouth NS
5 Zoe MacIsaac, Sydney NS
6 Sarah Organ, Port Hawkesbury NS
SeannTruibhas
1 Jaelyn Rovers, Antigonish NS
2 Zoe MacIsaac, Sydney NS
3 Hailey MacEachern, Middle Sackville NS
4 Charlotte Smith, Dartmouth NS
5 Ava Proctor, Halifax NS
6 Anna Silver, Antigonish NS
Reel
1 Jaelyn Rovers, Antigonish NS
2 Zoe MacIsaac, Sydney NS
3 Ava Proctor, Halifax NS
4 Hailey MacEachern, Middle Sackville NS
5 Charlotte Smith, Dartmouth NS
6 Sarah Organ, Port Hawkesbury NS
Overall Winners
Champion Jaelyn Rovers, Antigonish NS
1st Runner Up Hailey MacEachern, Middle Sackville NS
2nd Runner Up Zoe MacIsaac, Sydney NS
3rd Runner Up Ava Proctor, Halifax NS
4th Runner Up Charlotte Smith, Dartmouth NS
5th Runner Up Sarah Organ, Port Hawkesbury NS

12 & Under 14 Years:
Fling
1 Madison Tersigni Jonkman, Barrie ON
2 Isabelle Pilling, Glace Bay NS
3 Morgan MacDonald, Orleans ON
4 Olivia Woolvaver, Beaverbank, NS
5 Georgia Cairns, Black Rock NS
6 Tie Delaney Wright, Calgary AB, Stephanie Marie Campbell, Calgary AB
Sword
1 Isabelle Pilling, Glace Bay NS
2 Morgan MacDonald, Orleans ON
3 Madison Tersigni Jonkman, Barrie ON
4 Olivia Woolvaver, Beaverbank, NS
5 Georgia Cairns, Black Rock NS
6 Alexandra Keefe, Antigonish NS
SeannTruibhas
1 Isabelle Pilling, Glace Bay NS
2 Olivia Woolvaver, Beaverbank, NS
3 Alexandra Keefe, Antigonish NS
4 Madison Tersigni Jonkman, Barrie ON
5 Morgan MacDonald, Orleans ON
6 Delaney Wright, Calgary AB
Reel
1 Isabelle Pilling, Glace Bay NS
2 Madison Tersigni Jonkman, Barrie ON
3 Olivia Woolvaver, Beaverbank, NS
4 Georgia Cairns, Black Rock NS
5 Alexandra Keefe, Antigonish NS
6 Shannon Ouellette, Port Hawkesbury NS
Overall Winners
Champion Isabelle Pilling, Glace Bay NS
1st Runner Up Madison Tersigni Jonkman, Barrie ON
2nd Runner Up Olivia Woolvaver, Beaverbank, NS
3rd Runner Up Morgan MacDonald, Orleans ON
4th Runner Up Alexandra Keefe, Antigonish NS
5th Runner Up Georgia Cairns, Black Rock NS

14 & Under 16 Years:
Fling
1 Hannah MacDonald, Stouffville ON
2 Grace Porter, Rusagonis NB
3 Emma Smith, Antigonish NS
4 Kate Francoeur, Fredericton NB
5 Clea MacIsaac, Greenfield NS
6 Emily Walker, Inverness NS
Sword
1 Hannah MacDonald, Stouffville ON
2 Grace Porter, Rusagonis NB
3 Emma Smith, Antigonish NS
4 Kate Francoeur, Fredericton NB
5 Elizabeth Campbell, Glace Bay NS
6 Clea MacIsaac, Greenfield NS
SeannTruibhas
1 Hannah MacDonald, Stouffville ON
2 Grace Porter, Rusagonis NB
3 Emma Smith, Antigonish NS
4 Kate Francoeur, Fredericton NB
5 Emily Walker, Inverness NS
6 Clea MacIsaac, Greenfield NS
Reel
1 Hannah MacDonald, Stouffville ON
2 Grace Porter, Rusagonis NB
3 Emma Smith, Antigonish NS
4 Kate Francoeur, Fredericton NB
5 Clea MacIsaac, Greenfield NS
6 Elizabeth Campbell, Glace Bay NS
Overall Winners
Champion Hannah MacDonald, Stouffville ON
1st Runner Up Grace Porter, Rusagonis NB
2nd Runner Up Emma Smith, Antigonish NS
3rd Runner Up Kate Francoeur, Fredericton NB
4th Runner Up Clea MacIsaac, Greenfield NS
5th Runner Up Emily Walker, Inverness NS

16 Years & Over
Fling
1 Shelby Lynne Dalziel, Cornwall PEI
2 Briana Domenegato, Charlottetown PEI
3 Jillian MacLeod, Antigonish NS
4 Stephanie Goodwin, Beechville NS
5 Annie Hennessey, Newtown NS
6 Hayley MacDonald, Lower Sackville NS
Sword
1 Shelby Lynne Dalziel, Cornwall PEI
2 Briana Domenegato, Charlottetown PEI
3 Stephanie Goodwin, Beechville NS
4 Lauren MacEachern, Halifax NS
5 Hayley MacDonald, Lower Sackville NS
6 Annie Hennessey, Newtown NS
SeannTruibhas
1 Shelby Lynne Dalziel, Cornwall PEI
2 Stephanie Goodwin, Beechville NS
3 Jillian MacLeod, Antigonish NS
4 Briana Domenegato, Charlottetown PEI
5 Lauren MacEachern, Halifax NS
6 Megan Fraser, Antigonish NS
Reel
1 Shelby Lynne Dalziel, Cornwall PEI
2 Stephanie Goodwin, Beechville NS
3 Briana Domenegato, Charlottetown PEI
4 Jillian MacLeod, Antigonish NS
5 Lauren MacEachern, Halifax NS
6 Annie Hennessey, Newtown NS
Overall Winners
Champion Shelby Lynne Dalziel, Cornwall PEI
1st Runner Up Briana Domenegato, Charlottetown PEI
2nd Runner Up Stephanie Goodwin, Beechville NS
3rd Runner Up Jillian MacLeod, Antigonish NS
4th Runner Up Lauren MacEachern, Halifax NS
5th Runner Up Annie Hennessey, Newtown NS